ubcfumetti.com
Indice del SitoNovità !Cerca nel SitoScrivi a uBC
MagazineZagor

INTERNATIONAL
Welcome Page

Zagor FAQ
25 soru, 25 cepav!
Daniele Alfonso tarafından yazılmış,

Zeynep Akkuş tarafından çevrilmiştir

Zagor (5k)
by G.Gentili

  1. Zagor kimdir?
  2. Zagor'u kim yaratmistir?
  3. "Zagor"un anlami nedir?
  4. Zagor'un maceralari hangi dönemde geçer?
  5. Darkwood nerededir?
  6. Zagor'un maceralarina western denebilir mi?
  7. Çiko kimdir?
  8. "Çiko'nun Öyküsü" nedir?
  9. Zagor'la kizilderililer arasinda nasil bir iliski vardir?
  10. Zagor'la beyazlar arasinda nasil bir iliski vardir?
  11. "Baltali Ilah" adi nereden gelmektedir?
  12. Zagor'un gerçek adi nedir?
  13. Zagor'un geçmisi hakkinda neler bilinir?
  14. Wandering Fitzy kimdir?
  15. Zagor'un giysisini kim hazirlamistir?
  16. Orijinal sayilarla yeniden basimlar arasinda sayilar neden farklidir?
  17. Zagor'un öykülerini kim yazar?
  18. Zagor'un maceralarini kim çizer?
  19. Zagor'un bas sayfasinda yer alan karakterler kimlerdir?
  20. Zagor'un mektuplarini getiren karakterin adi nedir?
  21. Zagor'un simdiye kadar yayimlanmis en uzun macerasi hangisidir?
  22. Renkli olarak yayimlanan kaç macera vardir?
  23. Zagor'un boyu kaçtir?
  24. Zagor, diger Bonelli kahramanlariyla hiç karsilasti mi?
  25. Kuzey Amerika'da lianalar (özel bir tür sarmasik) var midir?

  1. Zagor kimdir?
    Za-gor-te-nay, yani Baltali Ilah, hayatini Darkwood Ormani'ndaki baris ve düzenin sürmesine adamistir. "Manitu'nun elçisi" olduguna inanilir. Ölümsüzlük ve alt edilmezlik gibi tanrilara özgü sifatlarla anilan Zagor, bölgedeki kizilderili kabileleri üzerinde mutlak otorite sahibidir.

  2. Zagor'u kim yaratmistir?
    Zagor karakteri, 1960 yilinda, Guido Nolitta takma adini kullanan Sergio Bonelli tarafindan yaratilmis, Gallieno Ferri tarafindan çizilmistir. "Tuzaklar Ormani" adli ilk macera 1961'de yayimlanmistir. Sergio Bonelli daha sonra zamanini editörlükle ilgili çalismalara ayirmak zorunda kalmis ve yazarlik görevini birakmistir. Gallieno Ferri ise ilk sayidan beri kapak ressamligini sürdürmekte, ara sira bazi maceralarin çizimlerini de üstlenmektedir. Ikili, 1975 yilinda bir baska kahramana daha, Mister No adiyla taninan pilot Jerry Drake'e can vermistir.

  3. "Zagor"un anlami nedir?
    Algonkin dilinde "baltali ilah" anlamina gelen Za-gor-te-nay'in kisaltilmis biçimidir. Çizgi romanda kahramanin ve çizgi romanin adi olan Zagor'un bu sözcükten geldigi iddia edilmektedir. Oysa gerçekte bu ad, Nolitta tarafindan bulunmustur ve Algonkin diliyle hiçbir baglantisi yoktur. "ZA" hecesinde, sessiz sinema döneminde Italyan sinemasinin baslica kahramanlarindan "Za-La-Mort"tan, "GOR" ise büyük olasilikla "Gordon"dan (Flash Gordon?) alinmistir. Baslangiçta kahramanin adinin ünlü Yunan kahramani Aias'tan esinlenilerek "Ajax" olmasi planlanmissa da, Nolitta'nin, Ajax marka bir deterjan oldugunu ögrenmesiyle bu fikirden vazgeçilmistir! Ama bu sözcük, Zagor'un savas çigligi "AHHYAAKK!"ta bir biçimde korunmustur.

  4. Zagor'un maceralari hangi dönemde geçer?
    Yazarlar, maceralarin, 19. yüzyilin ilk yarisinda, 1820'yle 1840 yillari arasinda geçtigini öne sürer. Ancak maceralarda sayisiz anakronizme ve "sanatsal ödünç alma"lara rastlanir. Örnegin Zagor maceralarinda sikça karsilasilan Winchester tüfeklerin yapimina, Amerikali silah yapimcisi B. Tyler Henry tarafindan 1860 yilindan sonra baslanmistir.

  5. Darkwood nerededir?
    Darkwood Ormani, Birlesik Devletler'in Büyük Göller Bölgesi'nin güneyinde, yeri kesin olarak belirtilmemis bir bölgededir. Profesör Martin Jacques Mystère, "Kral Arthur'un Kilici" adli macerasinin (no. 15) 70. sayfasinda Darkwood'un, "Ütopya ve Avalon gibi efsanevi bir yer" oldugundan söz eder.

  6. Zagor'un maceralarina western denebilir mi?
    Temelde, evet. Ancak Zagor'un maceralarinda fantastik ögelere de sikça yer verilir. Korkunun ("Zagor Vampire Karsi"), bilim kurgunun ("6. Gezegenden Gelen Dehset") sinirlarinda gezen ya da -bir defasinda oldugu gibi- dogrudan dogruya fantastik olarak kabul edilebilecek ("Kara Efendi") gibi maceralari da yayimlanmistir.

  7. Çiko kimdir?
    Don Cico Felipe Cayetano Lopez y Martinez y Gonzales kendi iddialarina bakilirsa Ispanyol Conquistadorlar'in soyundan gelen bir "hidalgo", bir sövalyedir. Zagor'un ayrilmaz arkadasi Çiko, ilk maceradan beri vardir ve tembel bir Meksikali olarak maceralarda komik "kanka" tipini olusturur. Çiko'nun adlarinin ve soyadinin kesin bir siralamasi yok gibidir (Ama genelde yukarida siralandigi biçimde geçer). "Çiko'nun Öyküsü"nün devami niteligindeki "Amerikali Çiko"da, adinin "Felipe Cayetano Gonzales y Rodriguez y Martinez y Consalvo y Morales y Rosales y Ramirez y Hernandez y Espinosa..." oldugunu söyler.

  8. "Çiko'nun Öyküsü" nedir?
    Nolitta'nin senaryosu ve Ferri'nin çizimleriyle tamami Çiko'nun maceralarina ayrilmis özel dizinin 1979 Haziraninda yayimlanan ilk sayisinin adidir. Takip eden yillarda dört özel albüm daha yayimlanir. ("Amerikali Çiko", "Çiko Adli Bir Kizilderili", "Serif Çiko" ve "Fantaçiko"). 1990'da senaryosunu Sclavi'nin yazdigi, çizimlerini Gamba'nin üstlendigi "Korku Çiko"yla diziye tekrar baslanir. Moreno Burattini'nin senaryolari, Francesco Gamba'nin çizimleriyle alti ayda bir yeni bir sayi yayimlanarak devam etmektedir.

  9. Zagor'la kizilderililer arasinda nasil bir iliski vardir?
    Zagor, Darkwood bölgesinde yasayan kabileler üzerinde yetki sahibi olabilmek için onlara yari-tanri, ya da Büyük Ruh'un elçisi oldugunu söylemis, bütün bunlari bölgedeki baris ve düzeni korumak adina yapmistir. Çogu kez Mohawklar'in büyücüsü Dört Göz'ün de yardimiyla hazirlanan çesitli illüzyon gösterileriyle kizilderilileri etkilemeyi basarir. Darkwood'daki bütün kabileler Zagor'a gücü ve bilgeliginden ötürü saygi duyar ve koydugu kurallara uyar. Zagor'un amaci, kizilderilileri beyaz adamin saldirilarina karsi korumaktir.

  10. Zagor'la beyazlar arasinda nasil bir iliski vardir?
    Zagor, Darkwood'da yasayan bütün beyazlar yani avcilar, çiftçiler, askerler ve küçük yerlesim birimleri sakinleri tarafindan taninir ve sevilir. Düsmanlariysa, bölgedeki kizilderililerin haklarini korudugu gerekçesiyle onu "dönek" olmakla suçlar.

  11. "Baltali Ilah" adi nereden gelmektedir?
    Zagor, giristigi kavgalarda tahta sapli tas bir balta (bir tomahawk) kullanir. Kemerinde tabanca da olmasina karsin genelde çiplak elle dövüsmeyi tercih eder.

  12. Zagor'un gerçek adi nedir?
    Patrick Wilding. (Bkz. Zagor Özel Albümü, no. 7, "Wandering Fitzy Efsanesi" adli macera).

  13. Zagor'un geçmisi hakkinda neler bilinir?
    Zagor'un geçmisinden, düzenli dizinin 55. ("Zagor Anlatiyor...") ve 56. (Darkwood'un Efendisi") sayilariyla özel albümlerin yedincisi olan "Wandering Fitzy Efsanesi"nde söz edilir. Zagor, kizilderililere karsi sayisiz katliam gerçeklestirmekle suçlanan eski bir subayin ogludur. Hayatini, babasinin yaptigi hatalari ve isledigi suçlari telafi etmeye ve katledilen ailesinin intikamini almaya adamistir.

  14. Wandering Fitzy kimdir?
    Intikam pesindeki bir grup kizilderilinin, anne ve babasini katlettigi saldiridan sag kurtulan Zagor, asil adi Nathaniel Fitzgeraldson olan Wandering (Gezgin) Fitzy'yle tanisir. Kendini sair-filozof olarak tanimlayan Fitzy, Zagor'a ormandaki hayati ve özgürlügün degerini ögretir.

  15. Zagor'un giysisini kim hazirlamistir?
    Zagor'un (hâlâ Patrick Wilding adini kullandigi dönemde) karsilastigi ve hayatlarini kurtardigi gezginci gösteri grubu Sullivanlar. "Baltali Ilah" adini da onlar bulur.

  16. Orijinal sayilarla yeniden basimlar arasinda sayilar neden farklidir?
    Zagor'un ilk maceralari 1961-1970 yillari arasinda strip formatinda yayimlanmisti. 1965 yilinin Temmuz ayindan itibaren bu maceralar "Zenith Gigante" dizisinin 52. sayisindan baslayarak yeniden yayimlanir. Zenith dizisinde yeniden basilan maceralar tamamlandiktan sonra sira yeni maceralara gelir. Bu yüzden Zenith'in 52. sayisi, Zagor'un ve TuttoZagor'un 1. sayisina denk düsmektedir.

  17. Zagor'un öykülerini kim yazar?
    Guido Nolitta imzali ilk sayinin ardindan maceralarin senaryolari Gianluigi Bonelli ve Gallieno Ferri tarafindan yazildi. 1963 yilinda Nolitta tekrar senaryo yazimina geri döndü ve bu görevi 1980 yilina kadar sürdürdü. Yasanan birtakim zorluklarin ardindan dümenin basina ("Fumo di china"nin eski yöneticilerinden) Marcello Toninelli, ondan sonra da editörlük görevini halen sürdürmekte olan Mauro Boselli geçti. Geçmiste pek çok macera, Alfredo Castelli ve Tiziano Sclavi gibi, günümüzün çok ünlü yazarlari tarafindan yazildi ama bu kisilerin adlarina yer verilmedi. Diger yazarlar arasinda Moreno Burattini, Maurizio Colombo, Decio Canzio, Ade Capone ("Lazarus Ledd"in yaraticisi) ve Bepi Vigna (yalnizca bir macera) sayilabilir. Son dönemde Giorgio Casanova ve Pierpaolo Pelò'nun adlari da senarist olarak geçmektedir.

  18. Zagor'un maceralarini kim çizer?
    Çizdigi albümlerin sayisindan yola çikarak dogal olarak en basta grafik tasarimci ve dizinin kapak ressami olan Gallieno Ferri'den ve artik hayatta olmayan Franco Donatelli'den söz etmek gerekir. Sonra Francesco Gamba, Franco Bignotti ve Pini Segna gelir. Yeni çizerler arasinda Carlo Raffaele Marcello, Mauro Laurenti, Raffaele Della Monica, Alessandro Chiarolla, Marco Torricelli, Gaetano Cassaro, Stefano Andreucci, Massimo Pesce, Maurizio Dotti yer alir.
    Meraklisina bir not: Ferri ve Donatelli, Çiko'nun (Donatelli, Çiko'yu tabanca kilifi ve kursunlar olan bir kemerle çizerken Ferri'nin çizimlerinde Çiko'nun Meksikalilar'a özgü enli bir kusak taktigi görülmektedir) ve HELE çizer degistikçe taninmasi neredeyse olanaksizlasan Mohawk kabilesinin sakemi Tonka'nin görüntüsü konusunda fikir birligine varamamistir.

  19. Zagor'un bas sayfasinda yer alan karakterler kimlerdir?
    En tepede Zagor ve Çiko yer alir. Onlarin altinda, solda, inatçi ve fakat sanssiz define avcisi, çogunlukla meteliksiz dolasan Kazmakürek Bill, sagda da kilik degistirmekteki beceriksizligiyle ünlü, Sherlock Holmes benzeri (ama daha çok Müfettis Closeau'yu andiran) sakar, özel detektif Bat Batterton vardir.

  20. Zagor'un mektuplarini getiren karakterin adi nedir?
    Drunky Duck. Darkwood'un posta dagiticisi sürekli sarhos dolastigi için Drunky adiyla anilir ve Çiko'dan sonra Zagor'daki en komik karakterdir.

  21. Zagor'un simdiye kadar yayimlanmis en uzun macerasi hangisidir?
    En uzun macera, "Kâbuslar"la baslar (Haziran 1988) ve "Çilginlik Seytani", "Titan'in Yeniden Dogusu", "Hellingen'in Dönüsü", "Gerçegin Sinirlarinda" adli bölümlerle devam eder ve "Dünyanin Sonu"yla (Kasim 1988) biter. Tiziano Sclavi'nin yazdigi, Gallieno Ferri'nin çizdigi ve korku, bilim kurgu ögelerinin yer aldigi, paralel evrenler temasinin da islendigi bu 513 sayfalik macerada Baltali Ilah, bas düsmani Hellingen'le karsi karsiyadir.

  22. Renkli olarak yayimlanan kaç macera vardir?
    Bes macera vardir.
    Zagor n.84, "Indian Circus" (Kizilderili Sirki), Yazan: Nolitta, Çizen: Ferri.
    Zagor n.100, "Il mio amico Guitar Jim" (Arkadasim Gitar Jim), Nolitta-Ferri.
    Zagor n.200, "Zagor 200", Sclavi-Ferri.
    Zagor n.300, "La corsa delle sette frecce" (Yedi Ok Yarisi), Toninelli-Ferri.
    Zagor n.400, "Il ponte dell' arcobaleno" (Gökkusagi Köprüsü), Boselli-Ferri.
    "Indian Circus" adli macera, Zagor okurlarina bir armagan sunmak isteyen Sergio Bonelli'nin "kaprisleri" sonucunda renkli olarak yayimlanmistir.
    Not: "Zenith Gigante" serisinde 200. sayi, Guido Nolitta'nin imzasini tasirken, ayni macera TuttoZagor dizisinde yeniden basildiginda Nolitta'nin degil de Tiziano Sclavi'nin adinin yer aldigi dikkatlerden kaçmaz.

  23. Zagor'un boyu kaçtir?
    96. sayidaki "Misirli Hammad" adli maceranin 82. sayfasinda Zagor, boyunun bir metre seksen yedi santim oldugunu söyler.

  24. Zagor, diger Bonelli kahramanlariyla hiç karsilasti mi?
    Zagor'un, "Bilgisayarda Bir Hayalet" adini tasiyan Serra-Piani-Bastianoni imzali 61. sayida ve "Yeni Bir Gelecek" adini tasiyan Serra-Simeoni-Olivares imzali üçüncü dev albümde Nathan Never'la kisa süreli karsilasmalari bir kenara birakilacak olursa diger hiçbir Bonelli kahramaniyla birlikte görülmemistir. Her iki karsilasma da yukarida söz edilen "Kâbuslar" adli macerayla baglantilidir. Bir baska karsilasma, Berardi-Milazzo ikilisinin Ken Parker'inin "Erkekler, hayvanlar ve kahramanlar" adini tasiyan 15. sayisinda gerçeklesir. Okurlarin, Teks'le Zagor'un ortak bir macerasinin yayimlanmasi yolundaki yogun istegine karsin Teks ve Zagor'un ayri dönemlerde, birinin 1800lerin ilk yarisinda, digerinin ikinci yarisinda yasadigini söyleyen Sergio Bonelli bu fikre sicak bakmamaktadir.

  25. Kuzey Amerika'da lianalar (özel bir tür sarmasik) var midir?
    Aslinda, yoktur. Bunlar tropik ormanlarda rastlanan bitkilerdir ama Darkwood'da (ve baska ormanlarda) Zagor için baslica ulasim araci görevi görürler. Lianalar dizinin yaraticilarinin, Edgar Rice Burroughs'un Tarzan'ina esinlenmesi sonucunda basvurduklari "sanatsal ödünç alma"lardan biridir.

 
 


 
(c) 1996 uBC all right reserved worldwide
Top
http://www.ubcfumetti.com §