ubcfumetti.com
Indice del SitoNovità !Cerca nel SitoScrivi a uBC
DatabaseTeksDescrizione

INTERNATIONAL
Welcome Page

Teks
Marco Gremignai tarafından yazılmış,
Zeynep Akkuş tarafından çevrilmiştir

Kim yarattı? 30 Eylül 1948 tarihinde gazete bayilerinde yerini alan ilk Teks Willer macerası alışılmış strip boyutlarındaydı. Öykü ve çizimler, ortak çalışmaları uzun yıllar devam edecek bir ikiliye, Giovanni Luigi Bonelli ile Aurelio Galleppini'ye (Galep) aitti. Günümüzde Teks'in senaryo yazarlığını (Nick Raider'ın da yaratıcısı olan) Claudio Nizzi üstlenmiş durumda, çizimler ise 1994 yılında ölen Galep'in ardından, aralarında özellikle Giovanni Ticci'yi, Guglielmo Letteri'yi ve Galep'in ölümüyle 1994 yılından itibaren kapak ressamlığını da üstlenen Claudio Villa'yı da sayabileceğimiz çeşitli çizerler tarafından gerçekleştirilmekte

Kimdir? "İlk" Teks, istemeden haydut olmuş, kendine özgü bir adalet anlayışı olan, sadece kendini korumak için adam öldüren bir kişidir. Ancak kısa bir süre sonra ranger olur. Güzeller güzeli bir kızılderili kadınla, Lilyth'le evlendikten (ve Gece Kartalı adını aldıktan) sonra Navajolar'ın reisi ve kızılderili haklarının yılmaz bir savunucusu olur. Sert, dürüst, silahını çektiğinde şakası olmayan Teks hızlıdır, kurallara aldırmaz; "kötü" bellediklerini alteder. Onu tanıyan herkes "eli kolu bağlı olmayan" korkusuz birine ihtiyaç duyduğunda Teks'ten yardım isteyebileceğini iyi bilir.

Dostları kimdir? Yaşlı Kit Carson, Teks'in ranger oluşundan itibaren hemen her macerada yer almıştır. Diğer temel roller Teks'in oğlu Kit Willer'e ve Navajo savaşçısı Tiger Jack'e aittir. Teks'in, Teksas kırlarından San Fransisco'daki Çin Mahallesi'ne, karlarla kaplı Kanada topraklarından Meksika'daki Maya tapınaklarına kadar uzanan binlerce macerasında yer alan diğer dostların hepsini hatırlamak elbette mümkün değildir... Ancak içlerinden ilk anda akla gelen şu isimler sayılabilir: Esrarengiz El Morisco, Meksikalı Montales, güçlü Gros Jean, İrlandalı Pat Mac Ryan, kırmızı ceketli Jim Brandon, polis komiseri Tom Devlin, kızılderili Cochise ve büyücü Kırmızı Bulut.

Düşmanları kimdir? Şüphesiz Teks'in en tehlikeli düşmanları, her ikisi de kara büyüyle uğraşan ve birçok macerada Teks'in karşısına çıkan Mefisto ile oğlu Yama'dır. Birkaç kez karşılaşıp altettiği bir diğer düşman kılık değiştirme ustası Proteus'tur. Bunlardan başka içlerinde özellikle güzel Satania'yı, büyücü Mitla'yı, Lucero'yu, El Muerto'yu ve Ay Vadisi'ndeki Marslılar'ı sayabileceğimiz, sadece bir macerada yer alan, ancak okurların hafızasından çıkmayan başka düşmanları da vardır.

Dünyadan Teks Manzaraları

 
  

Teks 

YARATICI
Gianluigi Bonelli
1948

ÇİZER
Aurelio Galleppini
Galep

EDİTÖR
Decio Canzio

KAPAKLAR
Aurelio Galleppini
1'den 400'e kadar
Claudio Villa
401'den itibaren

COPYRIGHT
Sergio Bonelli Editore
Copyright (c) 1948-98
all right reserved worldwide

 


 
(c) 1996 uBC all right reserved worldwide
Top
http://www.ubcfumetti.com §