ubcfumetti.com
Indice del SitoNovità !Cerca nel SitoScrivi a uBC
DatabaseNapoleoneDescrizione

INTERNATIONAL
Welcome Page

Napoleone
Francesco Manetti tarafından yazılmış,
Zeynep Akkuş tarafından çevrilmiştir

Kim yarattı? Ken Parker ve Dylan Dog çizgi romanlarının en beğenilen çizerlerinden Carlo Ambrosini'nin eseri Napoleone'nin okurlarıyla ilk buluşması Eylül 1997'de gerçekleşir. Ambrosini, 1984'te "Orient Express" dergisinde Nico Macchia'nın iki eserinin çizimlerini üstlenerek yeteneğini kanıtlamıştı. Yakın dönemde Dylan Dog'un 2. büyük albümünde yer alan "Margherite" adlı kısa maceranin öyküsünü, ayrıca aylık Dylan Dog serisinin "Dietro il sipario" adlı 97. sayısının ve "Il guardiano della memoria" adlı 108. sayısının senaryosunu yazmıştır. Bu üç eserin konusu ve atmosferi, Napoleone'de yoğun olarak hissedilecek olan düşsel bir atmosferin varlığını ve ne tür maceraların yer alacağını önceden haber verir gibidir.

Başlangıçta iki ayda bir yayımlanacak 8 sayılık bir mini dizi olarak tasarlanan Napoleone okurlar tarafından o kadar beğenilir ki ilk sayının baskısı kısa sürede tükenince Sergio Bonelli Editore ikinci baskıyı yapar. Dizi, Ocak 1999'dan beri, planlandığı gibi 2 ayda bir yayımlanmaktadır. Ambrosini, çalışmalarına katkıda bulunacak yardımcılar bulur. İlk senaristlik deneyimini "Piccoli Banditi" adlı 10. sayıda yaşayan Diego Cajelli ve 2 saygın çizerle, Paolo Bacilieri (bkz. "La Lucertola e il Serpente", NP 9) ve Marco Nizzoli'yle birlikte çalışmaya başlar. Katkıda bulunan diğer pek çok çizer arasında özellikle ilk albümden beri birlikte çalıştığı Pasquale Del Vecchio'yu da anmak gerekir.

Kimdir? Fiziksel özellikleriyle Marlon Brando'nun gençliğini andıran ve Cenevre'de, Baudelaire Caddesi'ndeki Astrid Oteli'nin sahibi olan Napoleone, sessiz sakin, hatta içine kapanık denebilecek biridir. Başlıca iki hobisi vardır: Entomoloji (geniş bir koleksiyona sahip olduğu böcekleri, kınkanatlıları inceleyen bilim dalı) ve kriminoloji. Sessiz sakin kişiliğine rağmen bazen tesadüfen, bazen polis şefi Dumas'nın dostu olması yüzünden çeşitli polisiye olaylara karışmaktadır. Ancak okurları bekleyen olaylar alışılagelmiş detektif öykülerinden çok farklıdır. Pek çok olayda Napoleone, sonuca, insanoğlunun kolektif bilinçaltının somutlaştığı "yukarı seviye boyutu"ndan elde ettiği "ipuçları" sayesinde ulaşır.

Şimdiye kadar Napoleone'nin geçmişiyle ilgili bilgiler yalnızca 9. sayıda verilmiştir. Yıllarca, İtalya'nın Addis Ababa'daki elçiliğinde polis olarak görev yapan Napoleone, Afrika'dan ayrılmaya ve "beyazların dünyası"na dönmeye karar verir.

Dostları kimdir? Yukarıda adı geçen polis şefi Dumas dışında Napoleone'nin çok fazla yakın dostu olduğunu söylemek güçtür. Ancak yalnızca kendisinin görebildiği, oldukça garip ve sakar üç periyle, Lucrezia, Caliendo ve Scintillone'yle sürekli temas halindedir. Ayrıca Robespierre adlı ruh sayesinde "yukarı seviye boyutu"na kabul edilen Allegra adındaki genç ve güzel bir kızla ilişkisi vardır. Allegra'yla önce "Storia di Allegra" adlı 4. sayıda, sonra da "Il Signore delle Ombre" adlı 8. sayıda karşılaşır. Kadınlar söz konusu olduğunda Dylan Dog kadar olmasa da bir tombeur de femmes olan Napoleone de boş durmaz. Maceralarda neredeyse Dumas ve üç peri kadar sık olarak görünen Boulet (Dumas'nın gizemli asistanı) ve Astrid Oteli'nin kahyası Rose da yer alır.

Düşmanları kimdir? Napoleone'nin düşmanları maceralarında karşılaştığı suçlulardır. Bunların içinde ilk akla gelen, daha ilk sayıda karşılaştığı Cardinal'dir. Bu kişiyle arasında, daha Afrika'da olduğu sırada birtakım olaylar geçmiştir. (bkz. 9. sayı) 8. sayının sonunda Cardinal'in öldüğü söylense de ileride onunla bir yerlerde yeniden karşılaşmak kimseyi şaşırtmayacaktır.

 

  
YARATICI
Carlo Ambrosini
1997

ÇİZER
Carlo Ambrosini

EDİTÖR
Carlo Ambrosini

KAPAKLAR
Carlo Ambrosini
1. sayıdan itibaren

COPYRIGHT
Sergio Bonelli Editore
Copyright (c) 1997-99
all right reserved worldwide

 


 
(c) 1996 uBC all right reserved worldwide
Top
http://www.ubcfumetti.com §