ubcfumetti.com
Indice del SitoNovità !Cerca nel SitoScrivi a uBC
DatabaseMagico VentoDescrizione

INTERNATIONAL
Welcome Page

Magico Vento
Marco Gremignai tarafından yazılmış,
Zeynep Akkuş tarafından çevrilmiştir

Kim yarattı? Magico Vento'nun (Büyülü Rüzgar) yazarı, aynı zamanda Dylan Dog ve Nick Raider'ın birçok macerasının da senaristi olan Gianfranco Manfredi'dir. Bir yılı aşkın bir hazırlığın ardından okurlara sunulan ilk sayı Haziran 1997 tarihini taşımaktadır. Manfredi güvenebileceği, aralarında Bruno Ramella (örnek sayfanın hazırlayıcısı), Andrea Venturi (kapak ressamı) ve Jose Ortiz (1. ve 3. sayının çizeri) gibi isimlerin bulunduğu hayli yetenekli bir ekibe sahiptir. Amacı, içinde korku temalarının da yer aldığı, gerçekçi ve belgelere dayanan kovboy öyküleri serisi yaratmaktır.

Kimdir? Magico Vento'nun asıl adı Ned Ellis'tir: Katledilen bir birlikten hayatta kalan tek askerdir, Ellis. Çatışma sırasında başına isabet eden bir metal parçası yüzünden hafızasını kaybeder, ancak garip bir "vizyon" yeteneği kazanır; kendisini yaralıyken bulup tedavi eden Siouxlar onun "Doğaüstü Özellikleri Olan Adam" olduğunu düşünmektedir. Mekan, 1870'li yılların (kovboy hikayelerinde en az geçen ve bu yüzden en az bilinen eyaletlerden biri olan) Dakota'sıdır. İç Savaş'ın üzerinden birkaç yıl geçmiştir, sözde Kızılderili Savaşları başlamak üzeredir.

Dostları kimdir? Maceralarda Magico Vento'nun yanında ünlü şaire çok benzediği için Poe olarak çağırılan Willy Richards adında bir gazeteci de yer almaktadır. Poe, ufak tefek, çelimsiz biri olmasına rağmen gerçeği araştırırken (zaman zaman içkinin dozunu kaçırmak gibi küçük bir zaafı olsa da) aslan kesilir. Ned'in hafızasını kaybettiği katliamdan sonra kendisini toparlamasına en çok yardımı olan kişidir. Bahsedilmesi gereken bir başka dost ise Magico Vento'yu tedavi ettikten sonra onun "yol göstericisi" olan Sioux şamanı Topal At'tır.

Düşmanları kimdir? Magico Vento'nun başlıca düşmanı, şimdiye kadar yayımlanmış az sayıda bile defalarca karşılaştığımız, Ned'in de yaralandığı katliamın yaşanmasına sebep olan ve demiryolu boyunca peşpeşe birçok kasaba kurarak zengin olan, gözünü hırs bürümüş işadamı Howard Hogan'dır. Senato seçimlerinde aday olan Hogan'ın gelecekte Ned ve Poe'yu sonsuza dek susturmak için daha fazla uğraşacağı şimdiden bellidir.

 

  

MAGICO
VENTO
 

YARATICI
Gianfranco Manfredi
1997

ÇİZER
Bruno Ramella

EDİTÖR
Renato Queirolo

KAPAKLAR
Andrea Venturi
1'ten 31'a
Pasquale Frisenda
32'den itibaren

COPYRIGHT
Sergio Bonelli Editore
Copyright (c) 1997-98
all right reserved worldwide

 


 
(c) 1996 uBC all right reserved worldwide
Top
http://www.ubcfumetti.com §