ubcfumetti.com
Indice del SitoNovità !Cerca nel SitoScrivi a uBC
DatabaseMister NoDescrizione

INTERNATIONAL
Welcome Page

Mister No
Paolo Ottolina tarafından yazılmış,
Zeynep Akkuş tarafından çevrilmiştir

Kim yarattı? Aynı zamanda Zagor'un da yaratıcısı olan Nolitta ve Ferri 1975 Haziranı'nda, beş bölüm olarak tasarladıkları mini dizinin ilk bölümünü yayımladılar. Karakter ve olayların geçtiği mekan (Amazonya) öyle büyük bir başarı elde etti ki, başlangıçta sadece beş bölüm olarak tasarlanan dizi bugün 300. sayısına doğru emin adımlarla ilerlemekte.

Kimdir? Mister No, Amerikalı pilot Jerome (Jerry) Drake'in takma adıdır. İkinci Dünya Savaşı gazisi Drake, batı dünyasındaki şiddet ve haksızlıklardan tiksinti duyarak ülkesini terk edip kendi cennetini aramak üzere Amazonya'nın kalbinde sakin bir Brezilya şehri olan Manaus'a gider. Manaus'ta bir Pırpır satın alıp turist rehberliği yaparak hayatını kazanmaya başlar. Dürüst, samimi, alkol ve güzel kadın düşkünü, tembelliği seven ama gerektiği zaman harekete geçmekte gecikmeyen Drake, lakabından da anlaşılacağı gibi su katılmamış bir asidir. 241. sayıda Manaus'tan kaçmak, bir süre doğup büyüdüğü şehirde, New York'ta yaşamak zorunda kalır. Çeşitli maceralardan sonra, 273. sayıda sevgili Manaus'una geri döner.

Dostları kimdir? Mister No'nun sürekli bir macera arkadaşı yoktur, ancak bazı maceralarda eski bir asker olan ve SS adıyla tanınan Alman Otto Kruger de yer alır: Birlikte pek çok içki ve macera paylaşırlar. Jerry'nin diğer sıkı dostları arasında, barmen Paulo Adolfo, tamirci Augustino, şarkıcı Dana Winter sayılabilir. New York'taki dostları ise çenesi düşük barmen Harvey Fenner ve kulüp sahibi Max Culver'dır. İçlerinde ilk anda Patricia Rowland'ın adını hatırladığımız birçok kadınla gönül macerası yaşamıştır.

Düşmanları kimdir? Mister No nefret ettiği halde suçlulara karşı kendini savunmak için sık sık şiddete başvurmak zorunda kalır. En büyük düşmanı, "Yaşamayanlar Lejyonu"nun komutanı, güçlü bir adam olan Japon Kenzo Ishikawa'dır. Ishikawa, Jerry'yi Manaus'u terk etmek zorunda bırakan kişidir.

 

  

Mister No 

YARATICI
Guido Nolitta
"Sergio Bonelli", 1975

ÇİZER
Gallieno Ferri,
Franco Donatelli,
Roberto Diso

EDİTÖR
Michele Masiero

KAPAKLAR
Gallieno Ferri
1'den 115'e kadar
Roberto Diso
116'den itibaren

COPYRIGHT
Sergio Bonelli Editore
Copyright (c) 1975-98
all right reserved worldwide

 


 
(c) 1996 uBC all right reserved worldwide
Top
http://www.ubcfumetti.com §