ubcfumetti.com
Indice del SitoNovità !Cerca nel SitoScrivi a uBC
DatabaseMartin MystèreDescrizione

INTERNATIONAL
Welcome Page

Martin Mystère
Paolo Ottolina tarafından yazılıp
Alper Önal Bektaş tarafından çevirilmiştir

Kim yarattı? Zagor ve Mister No'nun Bonelli'deki çizeri Alfredo Castelli, arkeolog Martin Mystere karakterini 1982'de başlattı. Bu serinin en büyük özelliği ilk defa olarak klasik macera bağlantılarını yıkıp, popüler çizgi roman serilerini külterel fikirlere açmıştır. Her sayı aslında tarihi, coğrafi, antropolojik, ve sosyolojik merak açısından oldukça zengindir. Bu kültür Bonelli'nin çizgi romanlarına geniş bir şekilde girmiş ve karakterleri sayesinde yoğun bir ilgiyle karşılaşmıştır.

Kimdir? Martin Mystere antropoloji bölümünden mezun olmuştur, daha sonra da bazı konularda uzmanlaşmıştır (arkeoloji,sanat tarihi,sibernetik). Ayrıca küçük kültürlerle de ilgilenip, 'herşeyi bilerek' kendisiyle görüşenleri şaşırtmayı sever. Ancak o kesinlikle bilgiçlik taslayan ve kibirli bir akademisyen olmamakla birlikte: mizahi açıdan zengin, kendi hatalarıyla ilgili şaka yapmayı ve kendisine takılmayı seven bir yapıya sahiptir. Ezoterik sırları öğrendiği ve mistik 'üçüncü gözü' kazandığı Tibetteki bir manastırda bir süre yaşadı. Onun çalışmaları ve araştırmaları, bilimin güldüğü ve dalga geçtiği konularda insanlara bilgi verir.

Dostları kimdir? Martin'in asistanı Java, milyon yaşındadır: Aslında Java gerçek bir 'Neandertal İnsanıdır'. Amerika'ya Himalayalardaki keşfedilmemiş bir vadide saklı bulunan, gizemli 'Şeffaf Gölgeler Şehrinden' Martin tarafından getirilmiştir. Martin dramatik bir macera sonucunda Java'nın saygısını ve sevgisini kazanıp, bakımını üstlenir. Yaşlı adam modern medeniyete geldiğinde çok fazla problemle karşılaşmadan nasıl adapte olacağını öğrenir. Java dilsizdir ve kendini sağır-dilsizlerin kullandığı dille ifade eder; akıllı ve anlayışlıdır. Olağanüstü bir fiziksel kuvvete sahiptir ve birden çok kere Martin'i umutsuz durumlardan kurtarmıştır. Serideki diğer kahraman ise Mystere'nin sarışın, güzel, sosyal hizmet görevlisi olan nişanlısı Diana Lombard'dır. Diana genellikle Martin'in maceralarını paylaşır ve inatçı erkek arkadaşının parmağına yüzüğü geçireceği günü bekler.

Düşmanları kimdir? Martin'in en göz korkutan düşmanı eski arkadaşı ve meslektaşı Sergei Orloff'dur. Orloff herkese göre saygı duyulan ve ve takdir edilen bir iş adamıdır, ancak Martin onun hırsını ve merhametsiz yapısını bilir. Orloff her ne kadar islah olmuş ve 'Doğruyu' bulmuş gibi gözüksede sayısız macerada Martin, Orloff'la karşılaşıp onu öldürmeye çok yaklaşmıştır.Ancak Martin'in en tehlikeli düşmanının gerçek bir suratı yoktur: bu düşman gizli,güçlü ve hemen hemen görünmez bir organizasyon olan 'Kara Adamlar'dır. Bu organizasyonun amacı toplumu bilinen genel gerçeklere ve kabullere aykırı düşen keşiflerden korumaktır: bunlar sistemli bir şekilde uzaylılar ve kayıp medeniyetler; Atlantis ve Mu hakkındaki gerçekleri ve kanıtları saklarlar.

 

  

Martin Mystère 

YARATICI
Alfredo Castelli
1982

ÇİZER
Giancarlo Alessandrini

EDİTÖR
Alfredo Castelli,
Carlo Recagno


KAPAKLAR
Giancarlo Alessandrini
1. sayıdan itibaren

COPYRIGHT
Sergio Bonelli Editore
Copyright (c) 1982-98
all right reserved worldwide


RESMİ SİTE
MMM on WWW
1986 yılında yaratıldı

 


 
(c) 1996 uBC all right reserved worldwide
Top
http://www.ubcfumetti.com §