ubcfumetti.com
Indice del SitoNovità !Cerca nel SitoScrivi a uBC
DatabaseStorico e VarieDescrizione

INTERNATIONAL
Welcome Page

Judas
Marco Migliori tarafından yazılmış,
Zeynep Akkuş tarafından çevrilmiştir

Kim yarattı? Kafasında pek çok fikir olan Ennio Missaglia (1930-1993) 1979 yılında kardeşi Vladimiro ve Ivo Pavone'yle birlikte Judas'ı yaratır. O sırada yayımlanmakta olan diğer bütün Bonelli çizgi romanları gibi Judas da bir western'dir. O dönemin tiplerinin özellikleri Judas'ta da görülmektedir (kahraman "iyi" biri değildir örneğin), karakteri, alışılmışın dışındadır. Ancak, dizinin hazırlanmasında pek çok sıkıntı yaşanır: Yalnızca iki çizer olduğu için çizimler özensiz, çoğu zaman aceleye getirilmiş gibi görünmektedir. Sanki 96 sayfayı doldurmak için öylesine çizilmiş gibi duran kareler vardır. Özellikle ilk sayılarda yer alan ve kahramanın kinik tavrının ve düşmanlarının acımasızlığının altını çizmek için kurulmuş olan abartılı diyaloglar pek çok yerde gereksiz kaçmış ya da yeterince gerçekçi olamamıştır. Dizinin sona ermesinden sonra yaratıcıları, şanslarını bir de Gil'le denemek isteyecektir.

Kimdir? Judas'ın kinik ve antisosyal silahşor tipinin ardında "yenilmiş" bir adam yatar. Herkesten uzak durması ve her an silah kullanmaya hazır olması yüzünden meslektaşları tarafından bile sevilmeyen bir Pinkerton ajanıdır. Suçlulara duyduğu nefrete varan tepki, peşlerine düştüğü kişileri ölü veya diri ele geçireceği insan avlarına çıkmasına yol açar. Sevgilisi Vivian'ın ölümüne neden olan haydut arkadaşlarını ele vermesi yüzünden Judas olarak anılmaya başlar. 6. sayıda Allan Pinkerton tarafından flashback'lerle anlatılana kadar geçmişi hakkında hiçbir şey bilmediğimiz Judas'ın maceralarında hüzün ve pişmanlık yoğunlukla hissedilen başlıca iki duygudur.

Düşmanları kimdir? Duyduğu hayranlığı gizlemeyen Allan Pinkerton dışında hiçbir dostu olmayan Scott'un pek çok düşmanı vardır. Yalnızca kötüler değil, meslektaşları da ondan nefret eder. Suçluların bile Judas diye hitap edip aşağıladığı Alan Scott, peşine düştüğü kötülerden bazılarının, 7. sayıdaki intikam peşinde koşan kızılderili örneğinde olduğu gibi, kendilerince haklı nedenleri olduğunu görür. Teks'ten farklı olarak Judas, çözüm bulamayıp maceranın sonunda haksızlıklarla karşı karşıya kalsa bile yasaların tarafında olmaya devam eder.

 

  

Judas - 8kb 

YARATICI
Ennio Missaglia
1979

ÇİZER
Vladimiro Missaglia

KAPAKLAR
Vladimiro Missaglia
1. sayıdan itibaren

COPYRIGHT
Sergio Bonelli Editore
Copyright (c) 1979-80
all right reserved worldwide

 


 
(c) 1996 uBC all right reserved worldwide
Top
http://www.ubcfumetti.com §