ubcfumetti.com
Indice del SitoNovità !Cerca nel SitoScrivi a uBC
DatabaseJuliaDescrizione

INTERNATIONAL
Welcome Page

Julia
Fabrizio Gallerani tarafından yazılmış,
Zeynep Akkuş tarafından çevrilmiştir

Ne zaman doğdu ve kim yarattı? Julia'nın ilk sayısı 1998 Ekim ayında yayımlandı. Yaratıcısı (Luca Vannini'nin grafik katkılarıyla), unutulmaz Ken Parker'dan başlayarak birlikte pek çok başarılı esere imza attığı Ivo Milazzo'yla yolunu kesin olarak ayıran Giancarlo Berardi'dir.

Kimdir? Aktris Audrey Hepburn'ün fiziksel özelliklerini taşıyan Julia, New Jersey'de, hayalî, küçük bir kasabada, (tanıtımında, New York'a yaklaşık bir saat uzaklıkta olduğu belirtilen) Garden City'de yaşamakta, yerel polisin soruşturmalarına yardım etmekte ve üniversitede kriminoloji dersleri vermektedir. Geçmişte yaşadığı, ancak ne olduğu daha açıklanmamış travmatik bir olay yüzünden psikolojisi derinden etkilenen, (uykuları, sürekli gördüğü kâbuslarla bölünen) Julia sırlarını günlüğüyle paylaşmakta, yazdıkları, olayların akışında ara bölümler oluşturmaktadır.

Dostları kimdir? Erkek arkadaşından birdenbire ayrılan Julia, evinde tek dostu kedisi Tony ve hizmetçisi Emily'yle birlikte tam bir bekâr hayatı yaşamaktadır. Günlerini, okuldaki derslere girerek ve Çavuş Ben Irving'e ve Alan Webb'e soruşturmalarda gitgide daha yoğun bir biçimde yardım ederek geçirmektedir. Webb'le arasındaki özel ve meslekî ilişki, Webb'in, Julia'nın yakın arkadaşı ve zorlu araştırmalarda sağ kolu görevini üstlenen özel detektif Leo Baxter'a duyduğu ve bir türlü dile getiremediği kıskançlığın da etkisiyle güven ve zıtlaşma arasında gidip gelmektedir. Daha ender karşılaştığımız dostları, profesyonel modellik yapan ve ciddi uyuşturucu sorunları olan kız kardeşi Norma ve şehir dışındaki bir huzurevinde kalan, Julia'nın sık sık ziyaret ettiği büyükannesi Lillian'dır.

Düşmanları kimdir? Berardi'nin kadın kahramanı, insan psikolojisi konusundaki bilgilerini, suçluların davranış biçimlerini anlayabilmeleri için polislerin kullanımına sunar. Julia, suçlunun psikolojisinin incelenmesi bölümünü üstlendiği soruşturmalarda yasa uygulayıcılara yardım etmeye çalışırken kendini kana susamış tehlikeli suçlularla karşı karşıyabulur. Karşılaştığı suçlular arasında en tehlikelisi, ilk üç bölümde yer alan, "başarılı" bir biçimde betimlenmiş eşcinsel seri katil Myrna Harrod'dur. Harrod'un yakalanmasının öyküsü, aynı zamanda Julia'nın Yasa Uygulayıcılar'a yeniden yardım etmeye başlamasının da öyküsüdür.

 

  
YARATICI
Giancarlo Berardi
1998

ÇİZER
Luca Vannini

EDİTÖR
Giancarlo Berardi

KAPAKLAR
Marco Soldi
1. sayıdan itibaren

COPYRIGHT
Sergio Bonelli Editore
Copyright (c) 1998
all right reserved worldwide

 


 
(c) 1996 uBC all right reserved worldwide
Top
http://www.ubcfumetti.com §