ubcfumetti.com
Indice del SitoNovità !Cerca nel SitoScrivi a uBC
DatabaseJonathan SteeleDescrizione

INTERNATIONAL
Welcome Page

Jonathan Steele
Riccardo Panichi tarafından yazılmış,
Zeynep Akkuş tarafından çevrilmiştir

Kim yarattı? Jonathan Steele'in İtalya'daki okurlarıyla ilk buluşması, 1999 yılının Nisan ayında gerçekleşir. Başlangıçta, Zona X'in içinde dolgu malzemesi olarak yer alacak bir mini dizi olması düşünülmüş, Zona X'in yayımına son verilmesi üzerine bağımsız bir çizgi romana dönüştürülmüştür. Yaratıcısı ve şimdilik tek yazarı, Federico Memola; kahramanın grafik yaratıcısı ise, aynı zamanda Legs Weaver'ın çizerlerinden Teresa Marzia'dır.

Kimdir? Jonathan Steele'in maceraları, "büyü çağı" olarak da adlandırılan dönemde bütün dünyayı etkisi altına alan ve üzerinde yaşayan canlıların çoğunun fiziksel olarak mutasyona uğramasına yol açan büyük felaketten dokuz yıl sonra, 2020 yılında geçer. Büyüyle bağlantılı tehlikelerin en aza indirgenmesi için mücadele eden Jonathan, büyü ve esoterizm konusunda deneyimli arkadaşları Jasmine ve Myriam'la birlikte, kendilerine üs olarak belirledikleri Paris'te büyü araştırma merkezi kurar.

Dostları kimdir? Doğası gereği yalnız ve özünde bencil bir insan olan Jonathan, aşk ilişkilerini sürdürmekte hiç başarılı değildir. Yine de, sarışın kahramanımız ilk bölümlerde, birlikte aynı maceraları paylaşacağı iki önemli dost edinmeyi başarır. Bu iki karakterden maceralarda görünmeye başlayış sırasına göre ilki, profesyonel olarak mankenlik yapan ve çocukluğundan beri büyüyle yakından ilgilenen (pek çok yeteneği arasında, ailesinden kalma bir kitap sayesinde büyü bozabilmesi en önde gelen) yarı Pakistanlı yarı Alman, Jasmine Rashad'dır. Diğeriyse önceleri ukala ve kibirli tavırlar sergileyen ama çok geçmeden Jonathan'la ve diğer kızla çalışmaya uyum sağlayan Kanadalı Myriam Leclair'dir. Jonathan'ı uzun süredir tanıyan ve ona âşık olan Myriam, neşeli ve şen şakrak tavırlarıyla maceraların komik karakteridir. Tehlikeli bir büyüyle karşı karşıya kaldığında, bir zamanlar bir perinin armağan etmiş olduğu doğaüstü güçlerini kullanır.

Düşmanları kimdir? Jonathan, tanrısal güçlere sahip bazı varlıkların yarattığı ve dünyanın kaderini etkileyecek güçte büyük bir tehdide karşı verilen mücadelenin tam ortasındadır. Bu tehlikeli oyunda ipler, dünyalıların kalıcı olarak Ay'a yerleşmesi projesini başlatan, karanlık amaçlarını kimsenin anlayamadığı Thomas Rickman'ın elindedir. Daha "klasik" anlamda bir başka düşmanı da, planlarını uygulamak için ayrım gözetmeksizin büyünün her türünü uygulayan Crimson Seven adlı terör örgütünün başı Xenia Kristatos'tur.

 

  
YARATICI
Federico Memola
1999

ÇİZER
Teresa Marzia

EDİTÖR
Federico Memola

KAPAKLAR
Giancarlo Olivares
1. sayıdan itibaren

COPYRIGHT
Sergio Bonelli Editore
Copyright (c) 1999
all right reserved worldwide

 


 
(c) 1996 uBC all right reserved worldwide
Top
http://www.ubcfumetti.com §